Kyselina hyaluronová (ošetření vrásek)

Živina proti stárnutí

Co je kyselina hyaluronová?

Kyselina hyaluronová (KH) je gelovitá molekula zadržující tekutiny, která funguje jako výplň u všech savců. KH vyplňuje klouby, nervy, oči a hydratuje pokožku a vlasy. Původně byla objevena Karlem Meyerem již v roce 1934, ale její popularita vzrostla až poté, co jistý novinář navštívil japonskou vesnici Yuzuri Hara, aby zjistil, jak je možné, že místní obyvatelé, kterým bylo více než osmdesát a devadesát let, mají hladkou pleť bez vrásek, pružné klouby, plnou kštici a jsou nesmírně vitální. Nakonec bylo zjištěno, že tento stav má vztah k molekulám podobným estrogenu, které jsou obsaženy v sóje a tofu, a které vysílají signály buňkám s pokynem vyrábět kyselinu hyaluronovou.

Naše tělo obsahuje zhruba 15 gramů KH. KH se nachází doslova v každé části těla a má tak celou řadu funkcí. Vědecké studie ukázaly, že KH zlepšuje hydrataci kůže, stimuluje produkci kolagenu v kůži, působí jako antioxidant a „žrout“ volných radikálů, udržuje pružnost kůže, vystýlá klouby a nervové tkáně, má antibakteriální a protizánětlivé účinky a zadržuje tekutiny v oční tkání, což zabraňuje mnohým možným očním obtížím.

Každý den je jedna třetina KH odbourávána a syntetizována. A zde vznikají problémy! Výroba každého jednotlivého ochranného činitele v těle klesá s věkem a ani KH není výjimkou. Klesající úroveň KH přirozeně doprovází proces stárnutí. Bylo propočítáno, že když dosáhneme věku kolem čtyřicítky, syntéza KH je na poloviční úrovni, než tělo potřebuje.

Pozitivní účinky kyseliny hyaluronové

Kůže: Téměř polovina KH v těle člověka je obsažena v kožním kolagenu, kde hraje klíčovou roli. V kožních buňkách KH pomáhá zadržovat vodu a to až tisícinásobek své váhy. To z ní činí vynikající hydratační prostředek. Ve skutečnosti neexistuje žádná jiná biologická látka, která by byla schopna zadržet tolik vody jako KH. Tato schopnost je jedinečná v udržení hladké kůže a snižování množství vrásek. Stejně tak důležitá je její schopnost odstraňovat odpadní materiál z buněk a to i z těch, ve kterých nedochází k dostatečné cirkulaci krve.

Dnes se KH považuje za stejně důležitou, ne-li důležitější látku, než je kolagen. Nejčastější uplatnění nachází KH v terapii proti stárnutí, která zahrnuje eliminaci nedokonalostí kůže a vrásek. Problém je, že KH je v těle odbourávána a kosmetické ošetření je proto nutné každých 6 až 12 měsíců opakovat.

Nemoci dásní: Nemoci dásní jsou tak časté, že v průměru postihují tři ze čtyř dospělých osob starších 35 let. Jsou to právě onemocnění dásní, ne zubní kazy, které nejčastěji vedou ke ztrátě zubů. KH je důležitou složkou pojivé tkáně dásní pomáhající s regenerací zdravé zubní tkáně a se snižováním zánětlivých procesů, které způsobují krvácivost dásní. Několik studií ukazuje, že použití KH ve formě gelu (Gengigel) pomáhá snižovat krvácivost dásní a další indikátory zánětů dásní.