Dentální hygiena

Prevence je nejlepší léčba

Zdraví dutiny ústní

Dnešní hektický způsob života nám často neumožňuje věnovat dostatek času každodenní rutinní péči o zdraví dutiny ústní, která nám pomáhá předcházet zubním kazům a zánětlivým onemocněním dásní, zubů a čelistí (parodontitida). Toto neblahé zanedbání péče o chrup a následný zánět je přitom v dospělosti nejčastější příčinou ztráty zubů. Odhaduje se, že 75 procent pacientů se během života setká se zánětem v dutině ústní.

Včasné odhalení parodontitidy snižuje riziko trvalého poškození zubů a dásní a může pomoci předejít mnohem náročnější a nákladnější léčbě v pozdějších letech. Pravidelné prohlídky každého půl roku nebo dle doporučení vaší hygienistky vám pomohou si osvojit základy správné péče o dásně a chrup. Pravidelné návštěvy u zubaře jsou nutné již proto, že první stádium ztráty zubu je většinou bezbolestné a pacient ho tak nemusí sám rozpoznat.

Objednat termín

Dentální hygiena

Dentální hygiena je odstranění zubního plaku (měkkého lepivého bakteriálního nánosu) a zubního kamene. Dentální čištění je nezbytné při prevenci zubního kazu a zánětu dásní. Pokud nedochází k pravidelnému ošetření, může se rozvinout vážný zánět dásní (gingivitida), který nezřídka vede ke ztrátě zubu. Čištění a leštění zubů ošetřuje povrch zubů tak, aby byl čistý a hladký a nemohly se tak na něm bakterie zachytit. Dentální hygienistka nebo zubní lékař používají k odstranění nánosů specializované nástroje, které nepoškozují povrch zubů. Nejdříve hygienistka použije přístroj na bázi ultrazvuku, který pomocí vibrací uvolní větší částečky kamene a vodní rozprašovač omývá a zároveň chladí ošetřovaný chrup, tím zajišťuje příjemné pocity pacienta. Další fází je použití ručních nástrojů, kterými se manuálně odstraňují malé částečky usazeniny kamene a vyhlazuje povrch zubu. Tyto nástroje jsou speciálně zakřiveny tak, aby korespondovaly se zakřivením zubů.

Poté co jsou zuby zbaveny zubního plaku a kamene, jsou dále leštěny pomocí nízko-rychlostního rotačního nástroje s měkkou gumovou násadou. K leštění se používá speciální ochranná hrubozrnná pasta, která povrch zubů rozjasňuje a vyhlazuje. Vaše hygienistka nebo zubařka může také použít fluorid na zpevnění zubní skloviny.